Σε φιλικό τουρνουά που ολοκληρώθηκε απόψε, η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 90-87 και κατέκτησε το τρόπαιο. Πάντως το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, αφού η διαφορά έφτασε για τους φιναλίστ της Ευρωλίγκα μέχρι και το +21 (81-60).

Η Φενέρ έδειξε τα «δόντια» της από το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε έστω και μικρό προβάδισμα 2 πόντων (22-20), αλλά ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο της. Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ και το μόνο που κατάφερε απέναντι στην τουρκική ομάδα ήταν να κρατήσει τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στο ίδιο σημείο (45-47). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους του «φιλικού» τελικού οι Πρωταθλητές Τουρκίας «εκτόξευσαν» την διαφορά το +14 (69-55) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +16 (74-58). Το τελευταίο μέρος του ματς ήταν πολύ ωραίο με γρήγορ ρυθμό και παρότι η ομάδα του Ζοτς προηγήθηκε με +21 (81-60) η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη κάτι που όμως δεν κατάφερε και το ματς ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 90-87.

Πρωταγωνιστές για τα «καναρίνια» ήταν ο Ντίξον με 22 πόντους (5/7τριπ.) και ο Μπογκντάνοβιτς με 14 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Κώστας Σλούκας ήταν πολύ καλός και τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους και 7 ασίστ. Από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο ελπιδοφόρος Ντόντσιτς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 47-45, 69-55, 90-87

Δείτε το φύλλο αγώνα, εικόνες και βίντεο του φιλικού ματς από το twitter της Φενέρ: