Μία ακόμα νίκη για την Χίμκι, με αντίπαλο την Κάλεβ 65-57. Επιστροφή λοιπόν για τους Ρώσους στις υποχρεώσεις τους, στην VTP-League με νίκη στο Ταλίν της Εσθονίας. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις, είχαν την ευκαιρία να ξεχάσουν την εντός έδρας ήττα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (87-82), για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο Top-16, η οποία τους έσπασε το αήττητο της έδρας τους (τελευταία ήττα Νοέμβριος του 2010).

Ξεκινώντας καλά την αναμέτρηση οι Ρώσοι (16-20 1η περίδος), βρέθηκαν να σκοράρουν μόνο 4 πόντους (!) στο 2ο δεκάλεπτο, για να κλείσει το ημίχρονο, στο 31-24 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση, πέρασαν μπροστά στο σκορ (41-46 3η περίοδο) και με κορυφαίους, τον Πλάνινιτς (12 πόντους, 5/10 δίπ., 2/3 β.), Ντέιβις (11 πόντους, 2/3 δίπ., 7/9 β.), δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν τελικώς στην νίκη, με 65-57. Πολύ καλή εμφάνιση για τους ηττημένους, ο Σκέλε με 20 πόντους (10/15 δίποντα).

Με αυτή την νίκη η Χίμκι, έπιασε την Ούνικς Καζάν στην δεύτερη θέση του Α ομίλου, με 11-3 σερί νικών.

Βαθμολογία: Κρίλια 11-3, Χίμκι 11-4, Ούνικς Καζάν 11-4,  Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης 10-4, Λιέτουβος Ρίτας 8-7, Αστάνα 8-6, Κάλεβ 3-12, Τουρόφ 4-11, Αζόβμας 2-13, Ντόνετσκ 5-9