Η Φενέρμπαχτσε συνέτριψε εντός έδρας με 84-65 την Ανατολού Εφές για την δεύτερη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, κάνοντας έτσι το δύο στα δύο. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (χωρίς τον Λίνας Κλέιζα στο σημερινό παιχνίδι) στέλνει τα… μηνύματα της νωρίς-νωρίς στην Ευρώπη πως είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Βασιλειάδη (7π.) φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και στη συνέχεια… εξαφανίστηκαν.

Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι μπήκε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-21. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με επιμέρους σκορ 25-17, πέρασαν μπροστά για το 42-38 του ημιχρόνου. Έως εκείνο το σημείο ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οδηγούσε την “Φενέρ” με 16 πόντους (4/7 δίπ., 5/5 β.) και από την Εφές ξεχώριζαν ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 11 πόντους και ο Σεμί Ερντέν με 10.

Στην επανάληψη, η Εφές έμεινε κι άλλο πίσω στο σκορ με τους γηπεδούχους να διευρύνουν το προβάδισμα τους, στους 9 πόντους διαφορά (59-50 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο… ασταμάτητος Μπογκντάνοβιτς συνέχισε να… φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη, με 84-65.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού και μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους (8/11 δίπ., 1/5 τρίπ., 5/5 β.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Εμίρ Πρέλντζιτς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 7 πόντους (2/2 δίπ., 0/5 τρίπ., 3/3 β.) σε 19’ συμμετοχής. Πρώτοι σκόρερ για την Ανατολού Εφές, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (5/13 δίπ., 1/2 τρίπ., 1/2 β., 5 ριμπ., 1 ασ.) και ο Σεμί Ερντέν (5/8 δίπ., 4/6 β., 7 ριμπ.) με 14 πόντους αντίστοιχα.