Στο τελευταίο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, η Αβέλινο πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στη Σιένα με 75-70 χάρη σε έναν εξαιρετικό Γιάκα Λάκοβιτς, ο οποίος είχε 19 πόντους και 2 ασσίστ με ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο στο τέλος. Κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν ο Ιβάνοβ με 15 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν κι οι Μπράουν (10π), Λι Χάντερ (14π). Μπράουν (20π) και Κανγκούρ (16π) ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από τη Σιένα.

Νίκη ανάσα ήταν αυτή για την Αβελίνο στη μάχη που κάνει για τη σωτηρία καθώς δύο πόντους πίσω βρίσκεται η προτελευταία Σκαβολίνι, ενώ αντιθέτως ένα βήμα προς τα πίσω έκανε η Σιένα, η οποία ισοβαθμεί πλέον στην τέταρτη θέση με Καντού και Μιλάνο, έχοντας 15 νίκες και 10 ήττες.

Οι παίκτες της Σιένα μπήκαν «ζεστοί» στο παιχνίδι και με 3 εύστοχα τρίποντα προηγήθηκαν με 14-4 μόλις στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ο Κανγκούρ με ακόμα ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (21-8).

Δύο τρίποντα του Γιάκα Λάκοβιτς, ένα στη λήξη της πρώτης περιόδου κι ένα ακριβώς με την έναρξη της επόμενης, έφεραν ξανά κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους (26-23). Μάλιστα ο Λι Χάντερ με καλάθι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Αβελίνο με 31-30.

Το παιχνίδι από κει και πέρα έγινε ντέρμπι κι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Λάκοβιτς με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 42-39 για τους γηπεδούχους, για να απαντήσει ο Μπόμπι Μπράουν με καλάθι δύο πόντων, με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο (42-41).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι πηγαίνοντας με προβάδισμα στην ανάπαυλα, χάρη στους Λάκοβιτς, Ιβάνοβ και Μπράουν, που ήταν σε πολύ καλή μέρα. Από την άλλη πλευρά η Σιένα με τα γνωστά της πάνω κάτω, για ακόμα μία φορά στηρίχθηκε στο τρίποντο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έπεσε κατά πολύ το ποσοστό της από τα 6,75, έχασε και τη διαφορά, με τους Κανγκούρ και Μπράουν να είναι πολύ καλοί στα πρώτα 20 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και βλέποντας τη Σιένα να μην πατάει καλά στα πόδια της, ήξεραν ότι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν μία πολύ μεγάλη νίκη τόσο βαθμολογική όσο και γοήτρου. Πήραν ένα προβάδισμα 5-6 πόντων, το οποίο και κράτησαν μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (63-58).

Η διαφορά πλησίασε και τους 10 πόντους (70-61) κι όλα έδειχναν ότι η Αβελίνο θα καταφέρει να φτάσει στη νίκη, οι πρωταθλητές όμως Ιταλίας δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη κι επέστρεψαν στο παιχνίδι. Το 70-61 έγινε αμέσως 71-70 υπέρ των γηπεδούχων κι ο αγώνας ξεκίνησε από το μηδέν ουσιαστικά.

Ο Μπράντον Μπράουν έκανε το 73-70 για την Αβελίνο, η Σιένα αστόχησε με τον Καραρέτο σε τρίποντο, που επιχείρησε για την ισοφάριση κι ο Ιβάνοβ με δύο βολές έκανε το 75-70, σκορ με το οποίο τέλειωσε κι ο αγώνας.

Αναλυτικά η βαθμολογία μετά από 25 αγωνιστικές:
Βαρέζε 20-5, Σάσαρι 18-7, Ρόμα 17-8, Σιένα 15-10, Καντού 15-10,  Αρμάνι Μιλάνο 15-10,  Ρέτζιο Εμίλια 14-11, Βενέτσια 13-12, Kαζέρτα 11-14, Μπρίντιζι 10-15, Κρεμόνα 10-15, Μοντεγκρανάρο 10-15, Αβελίνο 10-15, Βίρτους Μπολόνια 9-16, Σκαβολίνι 8-17, Μπιέλα 5-20.