Άμεση… απόσβεση της μεταγραφής του φαίνεται πως κάνει ο Έλληνας διεθνής στην Ισπανία! Με πρώτο σκόρερ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (16π., 2ριμπ.), η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε άνετα της Μπιλμπάο, με 88-62, στον 1ο μεταξύ τους προημιτελικό των ισπανικών πλέι οφ. Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Βασιλειάδης, ενώ ο Νίκος Ζήσης δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά (4π.). Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (26/05) στην έδρα της Μπιλμπάο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, καταφέρνοντας να προηγηθούν με επιμέρους σκορ, 27-15 και να βάλουν νωρίς-νωρίς τις βάσεις για το 1-0 στη σειρά. Στο 2ο δεκάλεπτο, η διαφορά μεγάλωσε, για το 49-35 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη συνέχιζαν να δυσκολεύονται στον αγώνα, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να ξεφύγει κι άλλο (68-46 3η περίοδο). Το 4ο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία πολύ άνετη νίκη, με 26 πόντους διαφορά (88-62), κάνοντας το 1-0 στη σειρά!

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους (6/8 δίπ., 1/1 τρίπ., 1/2 β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14’ (!) συμμετοχής. Ακολούθησε ο Άντε Τόμιτς με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λόρμπεκ πρόσθεσε άλλους 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Μπιλμπάο, ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους (2/7 δίπ., 0/1 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους, ο Άξελ Χέρβελ με 17 πόντους (4/7 δίπ., 3/3 τρίπ., 0/2 β.), 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 19’ συμμετοχής.