Και το δεύτερο παιχνίδι του “Gomelsky Cup” είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις με 89-87, χάρη σε καλάθι του Άαρον Τζάκσον στα τελευταία δευτερόλεπτα και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό όπου θα βρει απέναντι της την Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Οι Λιθουανοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (62-49) στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως μέχρι το τέλος του οι Ρώσοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους τρεις (71-68).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που το καλάθι το Τζάκσον έγραψε το τελικό σκορ, αφού η Ζαλγκίρις ήταν άστοχη στην τελευταία επίθεση. Η ομάδα του Κάουνας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον μικρό τελικό του τουρνουά.