Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε με 72-54 την Αστάνα για την δεύτερη αγωνιστική της VTB League, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες της. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με την ομάδα του πρώην παίκτη Ολυμπιακού Κάιλ Χάινς (9π., 4ριμπ.) να ξεσπά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να κερδίζει εύκολα στο τέλος τους φιλοξενούμενους του Πατ Καλάθη (4π., 6 ριμπ.).

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση (18-8 1η περίοδος), αλλά οι πρωταθλητές του Καζακστάν ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 11-19, έκλεισαν το ημίχρονο στο -2 (29-27). Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ σε ένα πραγματικό ντέρμπι (45-44 3η περίοδος). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα όμως οι Ρώσοι… ξύπνησαν, βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 27-10, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, για το τελικό 72-54.

Ο Πατ Καλάθης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα επιθετικά ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 4 πόντους (2/3 δίπ., 0/3 τρίπ.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Αστάνα ο Ντέιβιντ Σίμον με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Νέναντ Κρστιτς με 15 πόντους (5/7 δίπ., 5/6 β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20’ συμμετοχής. Καλός και ο Κάιλ Χάινς με 9 πόντους (3/4 δίπ., 3/4 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23’ συμμετοχής.