Στην πρώτη αγωνιστική του FIBA Asia Challenge το Ιράν διέλυσε το Κατάρ του Βασίλη Φραγκιά με 81-49 πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του.

Για να καταλάβετα πόσο καλύτερο ήταν το Ιράν, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 21 πόντων (28-7) και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει πριν καν αρχίσει. Μάλιστα η διαφορά πήγε στο +25 (47-22) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες του Ιράν να εντυπωσιάζουν και την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά να μην μπορεί να εμφανιστεί ανταγωνιστική στο παρκέ. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 πόντους και στην τελευταία περίοδο «εκτοξεύτηκε» στο +30. Το τελικό σκορ 81-49 δείχνει απόλυτα ολόκληρη την εικόνα του αγώνα και την διαφορά των δύο ομάδων.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Χαντάντι με 15 πόντους και ο Τζαμσίντι με 14 πόντους. Από την πλευρά της ομάδας του Έλληνα κόουτς που έκανε μία πολύ κακή εμφάνιση ξεχώρισαν οι Χασάν και Μοχάμεντ με 11 πόντους ο καθένας.