Η Νανσί επικράτησε εύκολα της Ναντέρ με 82-68 και πέρασε στα ημιτελικά με σκορ 2-0 στην, ενώ το ίδιο ακριβώς έκανε και η Λιμόζ η οποία νίκησε την Χαβρή με 75-81 και έκανε και αυτή με την σειρά της το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την πρώτη στιγμή του αγώνα, όπου και προηγήθηκαν με 28-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και στην συνέχεια χάρη την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν πήραν μια άνετη νίκη με σκορ 82-68

Για τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ράντα Φολκέρ ο οποίος σημείωσε 17 πόντους αλλά και 17 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Κάμπελ ο οποίος πέτυχε 12 πόντους

Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Λιμόζ χάρης στο επιμέρους 10-28 που έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο πανηγύρισε την νίκη με 75-81 επί της Χαβρή και ταυτόχρονα εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του Γαλλικού πρωταθλήματος.