Η Αναντολού Εφές, μετά την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ, έπρεπε να ξεσπάσει και ιδανικό θύμα αποδείχτηκε η Νταρουσάφακα την οποία αντιμετώπισε για το θεσμό του Κυπέλλου. Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς επικράτησαν με 89-70. Ο Στράτος Περπέρογλου και ο Στεφάν Λάσμε ήταν καταλυτικοί στην παρουσία της ομάδας τους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι παίκτες του Ίβκοβιτς επέβαλλαν τον ρυθμό τους με το 26-17 της πρώτης περιόδου να αποτελεί ιδανική απόδειξη. Η απόδοσή τους στην δεύτερη περίοδο ήταν ανάλογη και το ημίχρονο έληξε με 51-39. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι και έτσι πήραν την εύκολη νίκη με τελικό σκορ το 89-70.

Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ ο Στεφάν Λάσμε είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και για τους Ντοντέι και Ντρέιπερ με 12 πόντους αλλά και για τον Μίλκο Μπιέλιτσα με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Τζαμόν Γκόρντον και Ρενάλντας Σεϊμπούτις με 15 πόντους ξεχώρισαν από τη Νταρουσάφακα.