Την εύκολη πρόκριση κατάφερε να πετύχει η Ουλμ (3-0 νίκες), “σκουπίζοντας” την Άρτλαντ, με 94-74. Οι γηπεδούχοι περιμένουν να αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο των πλέι οφ της Γερμανίας, τον νικητή του ζευγαριού, ΌλντενμπουργκΒόννη (1-1).

Από τα πρώτα λεπτά η Ουλμ, μπήκε στο παιχνίδι από την θέση του οδηγού (20-18 1η περίοδο), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα (29-19 επιμέρους σκορ στη περίοδο) μπροστά στο σκορ, με 12 πόντους διαφορά (49-37). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Άρτλαντ δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διαφορά (76-62 3η περίοδο), με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη – πρόκριση, με 20 πόντους (94-74).

Πρώτος σκόρερ για την Ουλμ, ο Κίτον Νανκίβιλ με 15 πόντους (2/2 δίπ., ¾ τρίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τζον Μπάιαντ πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ, με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, μεγάλη εμφάνιση από τον Τέιλορ Μπράις με 28 πόντους (6/8 δίπ., 2/3 τρίπ., 10/10 β.) και 4 ριμπάουντ σε 30’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Χάινς Μαρκέζ με 21 πόντους 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.