Την πρώτης της νίκη πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο στη Serie A, καθώς κέρδισε με 84-72 τη Βαρέζε στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την δεύτερη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους του Ντούσαν Σάκοτα (δεν αγωνίστηκε λόγω της περσινής τιμωρίας 3 αγωνιστικών από τα playoffs), οι οποίοι προσπάθησαν στο τέλος για την ανατροπή (75-72 στο 38’), δίχως όμως να τα καταφέρουν, με αποτέλεσμα να κάνουν υποστούν την πρώτη του ήττα για φέτος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους του Λούκα Μπάνκι να έχουν προβάδισμα ενός πόντου μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου (14-13). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, για το 40-38 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ, 24-14, κατάφεραν να ξεφύγουν με 12 πόντους διαφορά (64-52 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Βαρέζε έκανα την μεγάλη αντεπίθεση μειώνοντας σε 75-72 με εύστοχο δίποντο του Αντρέα Ντι Νικολάο, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στη συνέχεια όμως, ένα γκολ φάουλ του Σαμάρντο Σάμουελς και ένα καλάθι του Κιθ Λανγκφορντ έπειτα, έγειραν τη πλάστιγγα στου γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 84-72.

Για την Αρμάνι Μιλάνο πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαμάρντο Σάμουελς με 21 πόντους (8/13 δίπ., 5/6 β.) και 7 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Κιθ Λανγκφορντ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Βαρέζε μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ακίλε Πολονάρα με 26 πόντους (4/7 δίπ., 5/8 τρίπ., 3/4 β.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 39’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Όμπρι Κόλεμαν με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.