Ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου περιείχε άκρως ενδιαφέροντα παιχνίδια. Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας απέναντι στην Μπάμπεργκ με 84-74 κάνοντας έτσι το 2×2. Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα κατάφερε στην έδρα της Άρτλαντ, χάνοντας με 67-66, ενώ η Όλντενμπουργκ πέρασε από την Φρανκφούρτη με 72-63. Αίσθηση προκάλεσε η επικράτηση της Ουλμ εντός έδρας απέναντι στην Μπρεμερχάβεν με 40 πόντους διαφορά (87-47), ενώ η πρώην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, Μπραουνσβάιγκ, διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας την Τρίερ με 67-58.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση απέναντι στους πρωταθλητές της Μπάμπεργκ και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της 1ης περιόδου με 24-16, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (42-33). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπάμπεργκ πέρασαν στην αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 25-19, μείωσαν για το 61-58 της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 65-65 στο 37’ και πέρασαν λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ 71-72. Οι παίκτες της Μπάγερν όμως, με συνεχόμενους πόντους τον κορυφαίων σε απόδοση σήμερα, Τρούτμαν και Ντζέντοβιτς επανέκτησαν το προβάδισμα και με επιμέρους σκορ 23-16 στην 4η περίοδο έφτασαν στη σημαντική νίκη με 10 πόντους διαφορά (84-74).

Πρώτοι σκόρερ για του νικητές ο Τσέβον Τρούτμαν (5 ριμπ.) και ο Νιχάντ Τζέντοβιτς (2 ριμπ.) οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους αντίστοιχα. Καλώς και ο Τζον Μπράιαντ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Κάσεϊ Γιάκομπσεν, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ζακ Ράιτ πρόσθεσε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στην πρώτη της υποχρέωση για το νέο πρωτάθλημα η Άλμπα Βερολίνου (δεν αγωνίστηκε με την Όλντενμπουργκ την 1η αγωνιστική λόγω των προκριματικών της δεύτερης στην Ευρωλίγκα), γνώρισε την ήττα στην έδρα της Άρτλαντ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλυτέρα τον αγώνα (17-10 1η περίοδος) και κατάφεραν να πάνε με 5 πόντους διαφορά στα αποδυτήρια, στο τέλος του πρώτου μέρους (36-31). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Άλμπα αντέδρασαν και οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 54-54, μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ, με του γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με ένα πόντο (67-66).

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Άντονι Κινγκ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ- νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Λόουρενς Χιλ με 10 πόντους και 5 πόντους.

Για την Άλμπα Βερολίνου ο Λέον Ραντόσεβιτς (6 ριμπ.) και ο Βόινταν Στογιανόφσκι (2 ριμπ.) πέτυχαν από 14 πόντους αντίστοιχα. Ο πρώην “πράσινος” Ντέιβιντ Λόγκαν πρόσθεσε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η κατάταξη:
Άρτλαντ 2-0, Μπραουνσβάιγκ 2-0, Λούντβιγκσμπουργκ 2-0, Μπάγερν Μονάχου 2-0, Χάγκεν 2-0, *Όλντενμπουργκ 1-0, Ουλμ 1-1, Μπάμπερκ 1-1, Μπαϊρόιτ 1-1, Βόννη 1-1, Ράστα Βέχτα 1-1, Μιτελντόιτσερ 1-1, *Άλμπα Βερολίνου 0-1, Βούρζμπουργκ 0-2, Τρίερ 0-2, Φρανκφούρτη 0-2, Τούμπινγκεν 0-2, Μπρεμερχάβεν 0-2