Με το ντέρμπι μεταξύ της 3ης στην βαθμολογία, Σαλόν Σαονέ και της 4ης Λε Μαν, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η 23 αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με την πρώτη να κερδίζει 66-60. Με αυτή τη νίκη η Σαλόν πλησιάζει τη Στρασμπούργκ στη μία νίκη διαφορά, ενώ η Λε Μαν παραμένει ισόβαθμη στην θέση με την Βιλερμπάν.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ς ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους. Κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να προηγηθούν στο τέλος της 1ης περιόδου, με 21-10. Στο 2ο δεκάλεπτο η υπεροχή της Σαλόν συνεχίστηκε, καταφέρνοντας έτσι να πάει στο ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (40-31).

Στην επανάληψη, ήρθε η αντεπίθεση από τους παίκτες της Λε Μαν με αποκορύφωμα να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα πόντο στο τέλος της 3ης περιόδου, 50-51… βάζοντας έτσι “φωτιά” στην αναμέτρηση! Στο 4ο δεκάλεπτο, οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, έως ότου οι γηπεδούχοι πάρουν μία διαφορά ασφαλείας (62-57 3’ πριν το τέλος) και να φτάσουν στην τελική επικράτηση, με 66-60.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Μπλέικ Σίλμπ πετυχαίνοντας 23 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 40’ (!) συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ντάριους Ουάσινγκτον με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 37’.

Η βαθμολογία σε 23 αγώνες:
Γκραβελίν 16-6*, Στρασμπούργκ 16-7, Σαλόν Σαονέ 15-8, Βιλερμπάν 13-10, Λε Μαν 13-10, Ροάν 12-10*, Ντιζόν 12-11, Παρί 12-11, Ναντέρ 11-12, Ορλεάν 11-12, Χάβρη 10-13, Σολέ 10-13, Λιμόζ 10-13, Νανσί 8-15, Μπουλαζάκ 7-16, Πουατιέ 7-16.
*Γκραβελίν και Ροάν έχουν έναν αγώνα λιγότερο, που θα διεξαχθεί στις 2 Απριλίου.