Δεν τα κατάφερε η Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου (12π.) και γνώρισε την ήττα για την 31η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, από την Ομπραντόιρο εντός έδρας, με 77-73. Στην προτελευταία θέση οι γηπεδούχοι (ρεκόρ 8-23) και με το 1/2 πόδι στην LEB Oro, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν από την θέση, με ρεκόρ 16-15.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας η… “καινούρια” Κούτχα Λαμποράλ με ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο (36-27 επιμέρους σκορ) κέρδισε εκτός έδρας την Φουενλαμπράδα, με 86-83 κάνοντας άλλο ένα βήμα για την θέση της κανονικής διάρκειας. Τέλος, στο ντέρμπι των ουραγών η Βαγιαδολίδ κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη δύσκολα, με 88-84, απέναντι στην Καχασόλ. Στην 16η θέση οι φιλοξενούμενοι (11-20 ρεκόρ), ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίζουν από την 14η (12-19 ρεκόρ).

Καλύτερο ξεκίνημα για την Ομπραντόιρο, όπου προηγήθηκε στην περίοδο, με 17-13. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας πολύ την άμυνα τους και με ένα επιμέρους σκορ 25-12, κατάφεραν και πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ, με 38-29!

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ομπραντόιρο αντέδρασαν, μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και μείωσαν, για το 55-53 της 3ης περιόδου, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Η Λαγκούν Άρο βρέθηκε πίσω στο σκορ, 66-69 στο 38’, με τον Μανώλη Παπαμακάριο όμως να ισοφαρίζει την αναμέτρηση, με εύστοχο τρίποντο! Οι φιλοξενούμενοι όμως πιο ψύχραιμοι στο τέλος, κατάφεραν να πάρουν μικρές διαφορές στο σκορ (69-73 39’, 71-75 40’), για να φτάσουν στο σημαντικό “διπλό” (77-73), στην προσπάθεια που κάνουν για την είσοδο τους στην 8αδα.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μανώλη Παπαμακάριο με 12 πόντους (2/5 δίπ., 2/5 τρίπ., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ντόμπλας πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 17 πόντους (7/13 δίπ.) και 10 ριμπάουντ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίγουορ με 13 πόντους (1/2 δίπ., 2/2 τρίπ., 5/6 β.) και 3 ριμπάουντ σε 18‘ συμμετοχής. Καλός και ο Λουζ με 11 και 3 ριμπάουντ.