Το 1-0 στην σειρά των τελικών της VTB League κατάφερε να κάνει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, απέναντι στην Λοκομοτίβ Κούμπαν, κερδίζοντας την εντός έδρας, με 72-65. Οι γηπεδούχοι, καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είχαν συνέχεια προβάδισμα 4-8 πόντων, φτάνοντας στη νίκη. Το 2ο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί αύριο (04/06 18:00) και πάλι στην έδρα της ΤΣΣΚΑ.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, αποκτώντας διαφορά 7 πόντων στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου (21-14). Στην 2η περίοδο, δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, με 39-33.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Λοκομοτίβ ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (56-52 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι παίζοντας σοβαρά, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν για τη νίκη, κρατώντας το προβάδισμα και κάνοντας το 1-0 στη σειρά του τελικού (72-65 τελικό).

Για τους νικητές, ο Θοδωρής Παπαλουκάς έμεινε για άλλο ένα παιχνίδι άποντος (0/1 δίπ.), μοιράζοντας 1 ασίστ και κάνοντας 2 λάθη σε 7’ συμμετοχής. Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Άαρον Τζάκσον (2/4 δίπ., 2/3 τρί., 5/6 β., 5 ριμπ., 3 ασ.) και ο Αντρέι Βοροντσέβιτς (3/4 δίπ., 2/4 τρίπ., 3/5 β., 3 ριμπ., 2 ασ.), με 15 πόντους αντίστοιχα. Καλός και ο Νέναντ Κρστιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Λοκομοτίβ Κούμπαν, ο Νικ Καλάθης έκανε καλή εμφάνιση με 9 πόντους (4/6 δίπ., 0/2 δίπ., 1/1 β.), 1 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 23’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, ο Μάντας Καλνιέτις με 13 πόντους (3/4 δίπ., 2/4 τρίπ., 1/2 β.), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.