Εύκολο απόγευμα είχε η παρέα του Θοδωρή Παπαλουκά, απέναντι σε αυτή του Νικ Καλάθη, συντρίβοντας την, με 83-56, στο ντέρμπι του Β’ ομίλου, για την VTB League. Στην άλλη αναμέτρηση του Α’ ομίλου, τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, απέναντι στην Τουρόφ, κερδίζοντας την στο τέλος, 76-74.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, ουσιαστικά για ένα δεκάλεπτο (15-15 1η περίοδος). Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα απο την περίοδο, άρχιζαν σιγά-σιγά να χτίζουν μία διαφορά, για το 40-34 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δυσκολέψουν την ΤΣΣΚΑ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώνει (58-47 3η περίοδο). Η… χαριστική βολή από τους Μοσχοβίτες, ήρθε στην περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ, 25-9, έφτασαν εύκολα στην νίκη με 83-56

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, αγωνίστηκε για 14′, πετυχαίνοντας 2 πόντους (1/2 δίπ., 2 ριμπ.), ενώ κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σόνι Γουίμς, με 17 πόντους (2/7 δίπ., 4/7 τρίπ., 1/1 β., 3 ριμπ., 4 ασίστ) σε 29′ συμμετοχής. Ο Νικ Καλάθης διασώθηκε απο τους ηττημένους, έχοντας 13 πόντους (6/9 δίπ., 0/3 τρίπ., 1/2 β, 4 ριμπ., 2 ασίστ) σε 31′ συμμετοχής.

Στην άλλη αναμέτρηση, η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ξεκίνησε νωθρά απέναντι στους Πολωνούς και βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο, 15-18. Οι γηπεδούχοι, έδειχναν εγκλωβισμένοι, για το 37-39 του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση ήρθε στην επανάληψη για την Σπαρτάκ, όπου με επιμέρους σκορ, 24-13, πέρασε μπροστά 61-52, φαίνοντας πως είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, στην περίοδο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας (15-22 επιμέρους σκορ), πήγαν να κλέψουν την νίκη, δίχως όμως αποτέλεσμα, αφού στο τέλος οι γηπεδούχοι κράτησαν την σημαντική νίκη, με δύο πόντους, 76-74.

Πολύ καλός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, σκοράροντας 16 πόντους (3/7 δίπ., 2/3 τρίπ., 4/6 β., 6 ριμπ., 4 ασίστ) σε 30′ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν Ράιτ, πετυχαίνοντας 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Ρόμπινσον, με 21 πόντους (4/7 δίπ., 3/4 τρίπ., 4/6 β., 3 ριμπ., 5 ασίστ) σε 36′ συμμετοχής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Μινσκ 86-82 αναγκάζοντας την Ζαλγκίρις στην δεύτερη ήττα της στην διοργάνωση. Έτσι η ομάδα του Πλάθα έχει πλέον ρεκόρ 15-2, ένα βαθμό μπροστά από την δεύτερη ΤΣΣΚΑ, με ένα παιχνίδι όμως περισσότερο. Την ήττα γνώρισε κι η Λιέτουβος Ρίτας, από την Ντόνετσκ εκτός έδρας 95-79, αποτέλεσμα που βολεύει την Αστάνα του Ανδρέα Γλυνιαδάκη στην μάχη που κάνει για να μπει στα πλέι οφ. Τέλος, η Νίζνι, κέρδισε εκτός έδρας την Ρίγα 89-87, ενώ η Τριούμφ, που εξασφάλισε την είσοδό της στα πλέι οφ ως έκτη, επικράτησε της αδύναμης και προτελευταίας Νεπτούνας με 97-88.