Ολοκλήρωσε το… θαύμα η Ναντέρ παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό! Η της κανονικής διάρκεια του γαλλικού πρωταθλήματος, Ναντέρ, μετά την Γκραβελίν (2-0) απέκλεισε και την Σαλόν Σαονέ, νικώντας και στο 2ο παιχνίδι των ημιτελικών, στην παράταση με 103-91 (82-82 κ.α.). Στρασμπούργκ ή Βιλερμπάν (1-0), θα είναι η αντίπαλος της Ναντέρ στο τελικό του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Σαλόν Σαονέ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα (19-28 1ο δεκάλεπτο), κλείνοντας το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ, 41-46. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, περνώντας μπροστά στο σκορ, με 60-59 στο τέλος της 3ης περιόδου.  Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το παιχνίδι να οδηγείτε στην παράταση (82-82 40’). Εκεί, η Ναντέρ ήταν καταιγιστική και με επιμέρους σκορ, 21-9, πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του γαλλικού πρωταθλήματος (103-91 τελικό).

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος του αγώνα, ο Ντέιβιντ Λάιτι πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 43’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τρεντόν με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Σαλόν Σαονέ, ο Σέλντεν (9 ριμπ.) και ο Ίλιαν (3 ριμπ.) είχαν από 18 πόντους αντίστοιχα.