Θύμα έκπληξης παραλίγο να πέσει η Ρεάλ, η οποία ζορίστηκε στην έδρα της νεοφώτιστης Τενερίφης, ωστόσο χάρη στον δεινό σουτέρ Τζέισι Κάρολ και τον Ρούντι Φερνάντεζ, πήρε τη νίκη με καλάθι του τελευταίου πέντε δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή με 88-86 και έκανε το 4/4 στο πρωτάθλημα. Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 12 πόντους, όμως ο Κάρολ έδωσε τις λύσεις από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους και 6/11 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι που άγγιξαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, είχαν ως κορυφαίο τον Μεντόζα με 18 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Φώτης Λαμπρόπουλος με εννέα πόντους και δύο ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Χωρίς νίκη παραμένει και η Λαγκούν Αρο του Μανώλη Παπαμακάριου, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Μούρθια με 77-75, με τον Ελληνα παίκτη να μην σκοράρει και να έχει δύο ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Στα άλλα ματς, η Κάχα Λαμποράλ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Μπανταλόνα, ενώ η Βαλένθια, δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε απέναντι στην Ομπραντόιρο.