Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η 30η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του γαλλικού πρωταθλήματος, με την Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη να παίρνει μία εύκολη νίκη απέναντι στη Ναντέρ, με 73-62. Εντυπωσιακό 1ο ημίχρονο (43-24) για την ομάδα του “δράκου” και… χαλάρωση στην επανάληψη. Με εντός έδρας νίκη και από την 13η θέση ολοκληρώνει λοιπόν τις υποχρεώσεις του ο νέος τεχνικός της εθνικής Κίνας, σε μία ομολογουμένως δύσκολη πρώτη χρονιά στην Γαλλία. Με ακόμη καλύτερες κινήσεις κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, η Λιμόζ μπορεί να πάει για το… παραπάνω βήμα, στοχεύοντας τα πλέι οφ του 2013-’14.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (23-12 1η περίοδο). Συνεχίζοντας το ίδιο αποτελεσματικά και στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια στην λήξη του 1ου ημιχρόνου, έχοντας μία διαφορά 19 πόντων (43-24).

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ναντέρ μπήκαν καλύτερα στο παρκέ (10-19 επιμέρους σκορ στην περίοδο), προσπαθώντας να επανέλθουν και πάλι στο παιχνίδι (53-43 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να κρατά το προβάδισμα χωρίς δυσκολία και να ολοκληρώνει την χρονιά, με εντός έδρας νίκη 73-62.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, Νόμπελ Μπούνγκου με 13 πόντους (5/8 δίπ., 3/6 β.), 3 ριμπάουντ σε 27′ συμμετοχής. Καλοί επίσης και ο Τρεντ Πλέιστεντ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τέντι Γκίμπσον με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε, ο Στέφεν Μπραν με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21’ συμμετοχής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, νίκη-παραμονή για την Νανσί επί της Λε Μαν εντός έδρας, εύκολα με 15 πόντους διαφορά, ενώ η Γκραβελίν μετά την θέση στο Eurochallenge, κέρδισε στο ντέρμπι των πρωτοπόρων τη Στρασμπούργκ, εκτός έδρας με 85-79. Στο άλλο ντέρμπι της 3ης και 4ης θέσης, η Βιλερμπάν επιβλήθηκε της Σαλόν Σαονέ, ενώ η Ροάν έχασε εκτός έδρας από την τελευταία Πουατιέ!

Η Σολέ μετά από 4 συνεχόμενες νίκες έχασε στην έδρα της 7ης Ντιζόν, ενώ η Ορλεάν συνέτριψε με 27 πόντους διαφορά την Παρί (5 συνεχόμενες ήττες). Τέλος, η 11η Χάβρη, έχασε δύσκολα από την Μπουλαζάκ 80-75, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 3 συνεχόμενες νίκες τις τελευταίες αγωνιστικές, δίχως όμως τελικά, να προλάβουν το τρένο της παραμονής

Η βαθμολογία σε 30 αγώνες:
Γκραβελίν 21-9, Στρασμπούργκ 18-12, Βιλερμπάν 18-12, Σαλόν Σαονέ 18-12, Ροάν 17-13, Λε Μαν 16-14, Ντιζόν 15-15, Ναντέρ 15-15,  Ορλεάν 15-15, Σολέ 13-14, Χάβρη 13-17, Παρί 13-17, Λιμόζ 13-17, Νανσί 12-18, Μπουλαζάκ 11-19, Πουατιέ 10-20.