Εκκίνηση στην 29η αγωνιστική της ισπανικής ACB, με την 5η Βαλένθια να περνάει με ευκολία από την έδρα της 11ης Μπανταλόνα, με 92-74. Σημαντικό “διπλό” για την 14η πλέον Φουενλαμπράντα, στην έδρα της 10ης  Εστουντιάντες, με 70-74, ξεφεύγοντας από τις επικίνδυνες θέσεις που οδηγούν στο υποβιβασμό.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Βαλένθια, ολοκληρώνοντας την περίοδο, μπροστά στο σκορ με 11 πόντους (12-23). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας, για το 38-47 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και με 23-16 επιμέρους σκορ, στο τέλος της 3ης περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με 16 πόντους (54-70). Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με την Βαλένθια να παίρνει μία εύκολη εκτός έδρας νίκη και να ανεβαίνει προσωρινά, στην θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πραγματοποιώνοντας νταμπλ-νταμπλ, με 27 πόντους (7/10 δίπ., 2/3 τρίπ., 7/8 β.) και 12 ριμπάουντ σε 29′ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Μαρτίνεθ με 23 πόντους (5/7 τρίπ) και 3 ριμπαόυντ σε 28′.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Όλιβερ με 15 πόντους (3/5 δίπ., 2/4 τρίπ., 3/4 β.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22′ συμμετοχής.