Συναντώντας αντίσταση μόνο σε ένα δεκάλεπτο (το πρώτο), η Λιμόζ “διέλυσε” τη Σολέ με 80-55 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα (5/11, ΣΕΦ), επέβαλε πλήρως το ρυθμό της στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 35-23 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Λιμόζ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της κι έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπουνγκού με 17 πόντους, ενώ ο Κουλπέππερ προσέθεσε 14. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Ντε Γιονγκ με 18 πόντους.

Εξίσου εύκολα επιβλήθηκε και η Λε Μαν επί της Σαλόν/Ρεμς, όπως άλλωστε δείχνει και το τελικό 65-92. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως χάρη σ’ ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο (15-29 επιμέρους σκορ), πήραν το “διπλό”. Πρώτος σκόρερ για τη Λε Μαν ήταν ο Μακ Κι με 15 πόντους, με τον Ντόζιερ να τον ακολουθεί με 13. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Γκόρντον και Γιανγκ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με νίκη συνέχισε και η Αντίμπ, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Χάβρης με 81-84 και ισοβαθμεί με τις Λιμόζ και Λε Μαν, έχοντας ρεκόρ 4-2. Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με το Σόλομον να δίνει τη νίκη στην Αντίμπ με τρίποντο στην εκπνοή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπλου με 26 πόντους, ενώ από τη Χάβρη, η οποία συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης, ξεχώρισε ο Βάσσαλο με 20 πόντους (τέσσερις ακόμη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων).

Με τον ίδιο τρόπο έφτασε στη νίκη με 61-58 η Παρί Λεβαλουά κόντρα στη Ναντέρ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να αναδεικνύονται νικητές, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς. Ο ίδιος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Παρί Λεβαλουά με 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 13 πόντους.

Την παράσταση ωστόσο έκλεψε το τελευταίο ματς της ημέρας, όπου η Ορτέζ πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Νανσί με 108-104, έπειτα από δύο παρατάσεις! Η Νανσί έφτασε μέχρι και στο +16 (35-51, 21′), όμως με μια εκπληκτική αντεπίθεση η Ορτέζ ισοφάρισε σε 88-88 και έστειλε το ματς στην παράταση. Μάλιστα, στο έξτρα πεντάλεπτο δεν αναδείχθηκε νικητής (95-95), με την αναμέτρηση να οδηγείται σε δεύτερη παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν ξανά μια ανατροπή, επιστρέφοντας από το -5 (97-102, 2′ πριν το τέλος), και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη. Κορυφαίος  για τους νικητές ήταν ο Τόμπσον, ο οποίος έκανε “όργια” με 41 πόντους, ενώ οι 32 πόντοι του Μπελ δεν ήταν αρκετοί για τη Νανσί.