Εύκολη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος πανηγύρισε πριν από λίγο η Σαλόν Σαονέ, κερδίζοντας με, 91-63, εντός έδρας την Ροάν και κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Επόμενος αντίπαλος, η Ναντέρ η οποία έκανε την μεγάλη έκπληξη έως τώρα στα πλέι οφ, αποκλείοντας (2-0) την της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, Γκραβελίν.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Σαλόν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων (22-14 1η περίοδος), με τους φιλοξενούμενους να δέχονται 32 πόντους στην περίοδο και το 1ο ημίχρονο να ολοκληρώνεται, 54-28. Στην επανάληψη, η Ροάν δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τον ρυθμό των γηπεδούχων (72-47 3η περίοδος), δεχόμενη την συντριβή, με 28 πόντους διαφορά (91-63 τελικό).

Πρώτος σκόρερ για του νικητές, ο Μάρκους Ντενμόν με 22 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Σέλντεν Ουίλιαμς με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Ροάν ξεχώρισε, ο Κόλεμαν Κόλινς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Καλός και Άρθουρ Μπουέντο με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.