Με εντυπωσιακό τρόπο έφτασε στην πέμπτη της νίκη στη VTB League η Αστάνα του Πατ Καλάθη, συντρίβοντας εντός έδρας τη Νίζνι με 101-79, με τον ομογενή γκαρντ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην επικράτηση της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 34-24 και την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +4(55-51). Στην επανέναρξη η Αστάνα κατάφερε να επιβάλει ακόμα περισσότερο την ρυθμό της, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση να βρίσκει το σκορ στο 80-68 και τους φιλοξενούμενους να εγκαταλείπουν κάθε προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα.  Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέινερ-Μέντλεϊ με 21 πόντους, με τον Τζέρι Τζόνσον να τον ακολουθεί με 17 πόντους και 15 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πατ Καλάθης, με 13 πόντους (4/9 διπ., 1/5 τριπ., 2/2 βολ.) 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36:41″. Από πλευράς ηττημένων, ο Ίβλεφ σημείωσε 15 πόντους, με τους Ρουντ και Κβοστόφ να τον ακολουθούν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη θέση της VTB League παρέμεινε η Ούνιξ Καζάν που επικράτησε εντός έδρας με 82-72 της Ρίγα, ανεβάζοντας έτσι το ρεκόρ της στο 13-2. Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τη λήξη της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +7(26-19), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 45-43. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να αποκτούν διψήφιο προβάδισμα (69-57,30′), το οποίο και συντήρησαν μέχρι και το τέλος, φτάνοντας στο τελικό 82-72. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους (7/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ , με τους Κολόμ και Παραχούσκι να τον ακολουθούν με 18  και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Καϊμακόγλου.Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Κρουζ με 21 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Μέιερς πρόσθεσε άλλους 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.