Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Βαγιαδολίδ με 87-53 στον τελευταίο αγώνα της πρώτης αγωνιστικής στην Liga Endesa. H ομάδα του Γιάννη Μπουρούση (9π.) δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, του Δημήτρη Χαριτόπουλου (10π.) και Παναγιώτη Βασιλόπουλου (5π.), στο επίσημο ντεμπούτο του δεύτερου σε αγώνα μετά από δυόμιση χρόνια περίπου. Τραγικά ποσοστά των φιλοξενούμενων στα δίποντα (15/38) και στα τρίποντα (7/24) με 39% και 29% αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Βαγιαδολίδ ήταν μπροστά στο σκορ για πέντε λεπτά (8-9) και η Ρεάλ προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα με δύο εύστοχες βολές του Σέρχιο Γιουλ (10-9) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Ένα επιμέρους σκορ 18-3 των γηπεδούχων ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, για το 26-12. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διεύρυναν κι άλλο την πρωτοπορία και πήγαν στα αποδυτήρια με 44-22. Στην επανάληψη οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πάτησαν κι άλλο το γκάζι (66-36 3η περίοδος) και η τέταρτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 34 πόντους διαφορά (87-53)!

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε καλή εμφάνιση με 9 πόντους (3/6 δίπ., 1/2 τρίπ.) και 6 ριμπάουντ σε 16’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Ρούντι Φερνάντεθ με 13 πόντους (4/5 δίπ., 1/4 τρίπ., 2/4 β.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24’ συμμετοχής. Καλός και Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 12 πόντους και 4 ασίστ.

Για την Βαγιαδολίδ ο Δημήτρης Χαριτόπουλος ήταν αρκετά καλός με 10 πόντους (4/8 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/2 β.) και 2 ριμπάουντ σε 22’ συμμετοχής, ενώ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 5 πόντους (1/3 δίπ., 1/6 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους Τζόνσον Ομάρι με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22’ συμμετοχής.