Εύκολο απόγευμα είχε η Ανατολού Εφές στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής, απέναντι στην Χατσέτεπε, συντρίβοντας την 91-61.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα 19-12 ( περ.) και 40-30 στο ημίχρονο βάζοντας τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση. Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Αλεξάντερ Βούγιασιτς (15 πόντοι) και τον Μπιρκάν Μπατούκ (12 πόντοι), οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην περίοδο και με το επιμέρους 30-13, ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο προηγούμενοι 70-43!

Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας κορυφαίο τον Ρικάρντο Ντομινίκ (22 πόντους), δεν μπόρεσαν να αντέξουν στον καταιγιστικό ρυθμό της Εφές, χάνοντας με το τελικό 91-61 που τους αφήνει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με την Εντιρνέ και Αντάλια, ενώ η Εφές συνεχίζει απο την τέταρτη.

Η κατάταξη: Φενέρμπαχτσε15-2, Μπάνβιτ 15-2, Καρσίγιακα 14-3, Γαλατάσαραϊ 14-3, Αναντολού Εφές 14-3, Μπεσίκτας 11-6, Άνκαρα 9-8, Ερντέμιρσπορ 7-10, Τόφας 6-11, Αλιάγκα 6-11, Γκαζιάντεπσπορ 5-12, Μερσίν 5-12, Τουρκ Τέλεκομ 5-12, Χατσέτεπε 3-14, Ελίν Εντιρνέ 3-14, Αντάλια 3-14