Η Ελίν Εντιρνέ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην Κόνια Σελσούκ, συντρίβοντας την με 88-65, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Τουρκίας. Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν από τους καλύτερους παίκτες των νικητών, πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα(21-18 1η περίοδος) και με επιμέρους σκορ 29-12 στην 2η περίοδο, ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη (50-30 ημίχρονο). Η επανάληψη ήταν μια τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες της Κόνια Σελσούκ δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ (67-49 3η περίοδος). Η διαφορά και στο 4ο δεκάλεπτο κυμαινόταν σε υψηλά επίπεδα, με το τελικό +23 για την Ελίν να αντικατοπτρίζει την διαφορά των δυο ομάδων.

Ο Χρήστος Ταπούτος είχε 16 πόντους (2/5 δίπ., 4/5 τρίπ.) και 10 ριμπάουντ 26’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντάριους Ουάσινγκτον με 19 πόντους (5/13 δίπ., 1/5 τρίπ., 6/7 β.), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 30’. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τρόι Άντονι με 17 πόντους (4/6 δίπ., 3/7 τρίπ.), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 33’ συμμετοχής.