Την έκπληξη πραγματοποίησε η Τούμπιγκεν για την 26η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας την Μπάγερν, εντός έδρας με 89-86.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν πολύ καλό για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, η οποία μπήκε επιθετικά και κατάφερε να προηγηθεί, με 25-32 στην περίοδο. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στην περίοδο, για το 42-48. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά (65-67 3η περίοδο).
Στην περίοδο, η αντεπίθεση της Τούμπινγκεν συνεχίστηκε, περνώντας μπροστά στο σκορ, 77-72 6′ πριν από το τέλος! Η Μπάγερν ισοφάρισε 81-81 στα 4′ για την λήξη, αλλά οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη με 89-86, αφήνοντας ακόμη πιο μακρυά την ομάδα του Πέσιτς από την Μπάμπεργκ, η οποία αγωνίζεται αύριο.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Λίσκα Γιοχάνες με 21 πόντους (5/10 δίπ., 2/2 τρίπ., 5/6 β., 1 ασίστ, 7 ριμπ.) σε 23′ συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε, ο Τάιρες Ράις (γνωστός μας και από το πέρασμα του στο Πανιώνιο, 2009-10) με 19 πόντους (1/2 δίπ., 3/6 τρίπ., 8/8 β., 3ασίστ) σε 20′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Ουλμ δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί απέναντι στην προτελευταία της βαθμολογίας Φρανκφούρτη. Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Μπρεμερχάβεν, που την κρατά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η τελευταία Γκίσεν, έκανε το… χατήρι του Κώστα Φλεβαράκη, κερδίζοντας την Μιτελντόιτσερ, κρατώντας την έτσι ισόβαθμη με την ομάδα του Έλληνα τεχνικού! Τέλος, η Τρίερ πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Βόννη.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Ουλμ – Φρανκφούρτη 74-66
Λούντβιγκσμπουργκ – Μπρεμερχάβεν 92-75
Γκίσεν – Μιτελντόιτσερ 76-89
Τρίερ – Βόννη 70-68
Τούμπινγκεν – Μπάγερν 89-86

* Άυριο (10/03) διεξάγονται άλλοι δύο αγώνες ανάμεσα σε, ΆρτλαντΆλμπα Βερολίνου και Χάγκεν – Μπάμπεργκ.