Την ευκαιρία να ξεχάσει την εντός έδρας ήττα από την Κάχα Λαμποράλ την προηγούμενη εβδομάδα, με 69-67, δεν άφησε να πάει χαμένη η Μπαρτσελόνα, κέρδίζοντας εκτός έδρας την Κανάριας, του Φώτη Λαμπρόπουλου, με 89-81.

Οι παίκτες του Χαβιέ Πασκουάλ, μετά και την πολύ μεγάλη τους νίκη στον Πειραιά, απέναντι στον Ολυμπιακό για το Top-16 της Ευρωλίγκα (90-77), έδειχναν να δυσκολεύονται στο ξεκίνημα της σημερινής αναμέτρησης (23-25 1η περίοδο). Οι γηπεδούχοι, έδειχναν ικανοί για ένα ημίχρονο πως θα μπορούσαν να κάνουν την έκπληξη (44-43 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασιστικά και κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά, έχοντας τον Χουέρτας σε πολύ καλή ημέρα (60-65 3η περίοδο). Στην και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν μπροστά στην πληρότητα των Καταλανών, χάνοντας με 8 πόντους, για το τελικό 89-81, που κρατά τους φιλοξενούμενους στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμους με την Μπίλμπάο του Φώτη Κατσικάρη (15-9).

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος, πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, σκοράροντας 13 πόντους ( 4/5 δίπ., 1/1 τρίπ., 2/2 β., 6 ριμπ.) σε 26′ συμμετοχής! Ακόμα για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπλάνκο, με 21 πόντους (6/9 δίπ., 2/4 τρίπ., 3/3 β., 4 ριμπ.) σε 27΄.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Χουέρτας με 22 πόντους ( 4/5 δίπ., 4/5 τρίπ., 2/2 β., 4 ασίστ, 2 ριμπ.) σε 26′ συμμετοχής και ο Μάικλ σκοράροντας 12 (5/6 δίπ., 2/2 β., 3 ριμπ., 3 ασίστ) σε 29′.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, σημαντική νίκη πέτυχε η Σαραγόσα, εντός έδρας, κερδίζοντας την Γκραν Κανάρια (69-53), φτάνοντας την στη βαθμολογία (14-10), ενώ η Καχασόλ, έχασε εντός έδρας από την Ομπραντόριο, με 71-63, η οποία με αυτή τη νίκη συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο της στην 8δα (12-12)!

* Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα, στις 20:00, με την αναμέτρηση μεταξύ της ΜανρέσαΟυνικάχα Μάλαγα.