Κυπελλούχος Ιταλίας για την αγωνιστική περίοδο 2012-13 η Σιένα! Στον μεγάλο τελικό κέρδισε την Βαρέζε, με 77-74 και κατέκτησε το 5ο συνεχόμενο! Δεν τα κατάφερε ο Ντούσαν Σάκοτα να πανηγυρίσει τον πρώτο του τίτλο στην Ιταλία.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Σιένα βρισκόταν μπροστά στο σκορ και σε κανένα σημείο του αγώνα (παρά μόνο στο τέλος) δεν απειλήθηκε για την νίκη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, κάνοντας σερί 16-0 και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 23-14. Η πρωτοπορία συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο για την Σιένα, εγκλωβίζοντας τους παίκτες της Βαρέζε (43-29 ημίχρονο).

Στην επανάληψη έπιασε… δουλειά ο συνήθης ύποπτος Μπόμπι Μπράουν, με 5/7 τρίποντα έως εκείνο το σημείο οδήγησε την ομάδα του στο τέλος της 3ης περιόδου με 66-49. Στην και τελευταία περίοδο, η Βαρέζε κάνοντας επιμέρους σκορ 25-11 και με κορυφαίο τον Μάικ Γριν (29 πόντους), προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή.

Ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Σιένα κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά ασφαλείας και να φτάσουν στην κατάκτηση του κυπέλλου για συνεχόμενη φορά!

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μπόμπι Μπράουν με 25 πόντους (2/7 δίπ., 5/7 τρίπ., 6/6 β.) σε 24’ και ο Ντάνιελ Χάκετ με 17 πόντους (2/9 δίπ., 2/2 τρίπ., 7/9 β.) σε 27’ συμμετοχής. Για τους παίκτες της Βαρέζε, εκπληκτικός ο Μάικ Γκριν με 29 πόντους (6/11 δίπ., 3/5 τρίπ., 8/9 β.) σε 38’ ενώ μακριά από την μεγάλη εμφάνιση του ημιτελικού έμεινε ο Ντούσαν Σάκοτα, με 3 πόντους σε 14’ συμμετοχής.