Σε μια από τις χειρότερες φετινές της εμφανίσεις η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της εκτός έδρας ήττα και την δεύτερη στο Basketball Champions League από την Γερμανική Λούντβισμπουργκ με 72-67, πληρώνοντας το κάκιστο ποσοστό της έξω από την γραμμή των 6.75 (7/33 τρίποντα), και έχοντας εκτελέσει περισσότερα τρίποντα παρά δίποντα (16/27). Ωστόσο η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, που είχε και αρκετό κόσμο μαζί της, είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το παιχνίδι, μειώνοντας την διαφορά ως και το -3 (67-64) στο τελευταίο λεπτό, κρατώντας την εξαιρετική εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (12 π., 5/7 σουτ).

Για την Ένωση που πλέον έχει ρεκόρ 3-2, ο Μάικλ Ντίξον είχε 14 πόντους (5/13 σουτ), με τον Ντούσαν Σάκοτα να σκοράρει 11 πόντους (5/12 σουτ) και τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να έχει μόλις 6 πόντους αλλά και 8 ριμπάουντ. Στο ίδιο ρεκόρ έφτασε και το συγκρότημα του Τζον Πάτρικ ο Τεκέλ Κότον σκόραρε 17 πόντους με 5/11 σουτ και 7 ριμπάουντ και τον Τζακ Κούλεϊ να προσθέτει 14 πόντους (4/9 σουτ, 7 ριμπ.).

Το παιχνίδι

Η Ένωση κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Γερμανούς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και παίρνοντας τέσσερις πόντους από Χαριτόπουλο και Λαρεντζάκη μπήκε σε θέση οδηγού φτάνοντας στο 0-8 στο 3′, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τους πρώτους τους πόντους στο 6’13” με δυο βολές του Γκονζάλβεζ. Με τρίποντα από τους Ιβάνοβιτς και Ντίξον η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς κατάφερνε να κρατάει την υπέρ της διαφορά (6-14), με τον Αμερικανό πλέι μέικερ της ΑΕΚ με νέο μακρινό σουτ να ανεβάζει την διαφορά και στο +9 (10-19) με το πλάνο της Ελληνικής ομάδας ως εκείνο το σημείο να λειτουργεί υποδειγματικά. Ωστόσο μια αμυντική αδράνεια στο τελευταίο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στην Λούντβισμπουργκ με ένα μικρό σερί 5-0 να κλείσει την 1η περίοδο στο -4 (15-19).

Με τους Γκονζάλβεζ και Κότον να παίρνουν πάνω τους το παιχνίδι οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 10-2, για να προσπεράσουν με 25-21 στο 13′, δείχνοντας να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης.Με τους ίδιους πρωταγωνιστικές η Γερμανική ομάδα έφτασε την διαφορά και στο +6 (29-23), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-31, με τον Ούκιτς να κρατάει μόνος του την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς η οποία ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με 3/12 τρίποντα.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν πάνε οι δυο ομάδες στην ανάπαυλα, και παίζοντας ορθολογικά έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τους Γερμανούς (36-35) πριν αποφασίσει να αρχίσει τα μακρινά σουτ, κάνοντας τον Ζντόβτς να πιάνει το κεφάλι του. Η Ένωση έφτασε στα 3/21 τρίποντα με τους γηπεδούχους να φτάνουν την διαφορά και στο +9 (47-38) στο 28′, με την αμυντική τακτική της Ελληνικής ομάδας να την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι. Ο Ιβάνοβιτς έσπασε το ρόδι έξω από τα 6.75 (4/22) με την ΑΕΚ να μειώνει σε 47-42, για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος με 50-44 χάρη σε καλάθι του Ντίξον.

Τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου φάνηκε να είναι καταστροφικά για την Ένωση, με την Λούντβισμπουργκ  να τρέχει ένα σερί 8-0 στα πρώτα δυο λεπτά, με τον Κότον να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό, και την ΑΕΚ να δέχεται την τρίτη της τεχνική ποινή στο παιχνίδι (αυτή την φορά στον πάγκο), έχοντας προλάβει να ανεβάσει το αρνητικό της ρεκόρ στα 2/25 έξω από την γραμμή των 6.75. Η ΑΕΚ συνέχιζε να αστοχεί από μακρινή απόσταση με τον Κότον να ανεβάζει την διαφορά στο +17 (61-44), με τον Ουίλιαμς να πετυχαίνει το πρώτο Ελληνικό καλάθι ακριβώς στο 33′, μειώνοντας σε 61-46. Ο Λαρεντζάκης με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε την διαφορά στο -10 (61-51) δίνοντας ελπίδες στους φίλους της Ελληνικής ομάδας που έδωσαν το δικό τους ξεχωριστό χρώμα στις κερκίδες, με τον Χάμοντς με προσωπική ενέργεια και ντράιβ να την ξαναφέρνει στο +14 (65-51) στο 36′. Η ΑΕΚ ωστόσο δεν τα παράτησε, και με τον Λαρεντζάκη να βρίσκεται σε καλό βράδυ μείωσε σε 67-61 στο 1’17” πριν το τέλος, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 2-10, δείχνοντας χαρακτήρα παρά την παρατεταμένη αστοχία της. Ο Μιλόσεβιτς μετά από τάιμ άουτ έφερε ακόμα πιο κοντά την Ένωση καθώς με γκολ φάουλ στο 1’03” μείωσε σε 67-64, με τον Μάρτιν με φόλοου κάρφωμα στα 43” να δίνει ανάσα στους Γερμανούς (69-64). Ο Μιλόσεβιτς στα 32” με 2/2 βολές μείωσε και πάλι σε απόσταση βολής (69-66), με τον Τίμαν να έχει 1/2 βολές στα 26” (70-66), αν και εκτέλεσε τρεις, με τους διαιτητές να δίνουν επανάληψη στην δεύτερη άστοχη βολή του Γερμανού. Ο Ιβάνοβιτς αστόχησε στην επόμενη φάση με τον Κότον στα 12” να ανεβάζει την διαφορά στο +6 (72-66) και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 72-67 με μια βολή του Ντίξον.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67

ΛΟΥΝΤΣΒΙΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Χάμοντς 6, Κότον 17 (3), Μακρέι 2, Μάρτιν 8, Ουάσπουν, Μπρέουνινγκ, Γκονζάλβεζ 11 (1), Κονέ 6 (1), Τίμαν 6, Τόπερτ, Λόσινγκ 2, Κούλεϊ 14.

ΑΕΚ (Ζντόβτς): Ούκιτς 6, Σάκοτα 11 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 3, Ουίλιαμς 3.