Την 9η νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα πέτυχε η Όλντενμπουργκ που επικράτησε εντός έδρας την Μπρέμερχαβεν με 97-86 στην αναμέτρηση που άνοιξε τη 12η αγωνιστική.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο μεγαλύτερο της διάστημα, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το σκορ στο 19-20. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ περιόδου 25-15, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +9(44-35). Στην επανένραξη, η Όλντενμπουργκ συνέχισε να διατηρεί τα “ηνία” στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σταδιακά να “ροκανίσουν” τη διαφορά, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να βρίσκει το σκορ στο 65-61. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι, βασιζόμενοι στην εξαιρετική τους επιθετική λειτουργία (πέτυχαν 33 πόντους στην 4η περίοδο), μπόρεσαν να αποκτήσουν ξανά μια διαφορά “ασφαλείας” και με σωστή διαχείρηση του προβαδίσματος έφτασαν στο τελικό 97-86, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 9-3

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Πρέπελιτς με 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ντμπλ-νταμπλ σημειώσε και ο Κβέιλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, Φριζ και Χογκ πέτυχαν από 16 πόντους.