Η Αστάνα κέρδισε εύκολα εντός έδρας με 95-76 την Τριούμφ, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Β’ γκρουπ της VTB League. Οι γηπεδούχοι με καλή εμφάνιση έφτασαν στη νίκη, ενώ ο Πατ Καλάθης είχε πολύ καλή παρουσία με 15 πόντους.

Αναλυτικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν μια διαφορά τριών πόντων (15-18 1η περίοδος), με τους παίκτες της Αστάνα να αντιδρούν στο δεύτερο δεκάλεπτο και να περνούν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου, για το 44-38. Στην επανάληψη, η Τριούμφ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα (63-57 3η περίοδος) και οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 32-19 στην 4η περίοδο, έφτασαν στην εύκολη νίκη με 19 πόντους διαφορά (95-76).

Για τους νικητές, ο Πατ Καλάθης είχε 15 πόντους (4/8 δίπ., 1/4 τρίπ., 4/4 β.), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 30’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Αστάνα ο Τζέρι Τζόνσον με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 33 λεπτά.

Για τους Ρώσους ο Μίλοβαν Ράκοβιτς πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ με 21 πόντους (10/20 δίπ., 1/1 β.) και 11 ριμπάουντ σε 36’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ιβάν Λαζάρεφ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.