Η Ολίμπια Λουμπλιάνας και η Ταϊφούν είναι το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών του κυπέλλου Σλοβενίας αφού αμφότερες επικράτησαν των Γκορένσκα (89-84) και Μάριμπορ (77-62) αντιστοίχως.

Ο Ντίνο Μούριτς οδήγησε την Ολύμπια στη νίκη με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ράνικο πρόσθεσε άλλους 18 πόντους. Η Ολίμπια επέστρεψε στο σκορ προς τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου κι ενώ έχανε με 65-70, με σερί 11-0 και 9 πόντους του Ράνικο πήρε για τα καλά το προβάδισμα. Η Γκορένσκα μείωσε σε 87-84 με καλάθι του Πέρκο αλλά ως εκεί. Για τους νικητές ο Μπλάζιτς πρόσθεσε 13 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Ρόμαν Χόρβατ σημείωσε 23 πόντους.

Στο τελευταίο παιχνίδι 4 διαφορετικοί παίκτες σκόραραν για την Ταϊφούν δίνοντας προβάδισμα 9 πόντων (19-10) στο πρώτο δεκάλεπτο και 14άρων στο ημίχρονο. Ο Ταντέι Φερμ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 14 πόντους και 5 ασσίστ, ο Πρίμορατς πέτυχε 12 πόντους ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ κι ο Σέμπιτς πρόσθεσε άλλους 12. Από τους ηττημένους ο Ρίσβιτς πέτυχε 18 πόντους.