Την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, είχε ο Έτορε Μεσίνα κατά την διάρκεια του τελευταίου (18ου) αγώνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για το ρωσικό πρωτάθλημα, έχοντας ήδη κατακτήσει τον τίτλο (16-2 ρεκόρ). Οι Μοσχοβίτες επικράτησαν εύκολα της Χίμκι, με 74-65 και ο επόμενος αγώνας μιλά… αγγλικά και είναι ο ημιτελικός του Φάιναλ Φορ του 2013 στο Λονδίνου, την Παρασκευή (10/5, 19:00) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι ( θέση, 12-5 ρεκόρ), την Τετάρτη (08/05) δίνουν το τελευταίο τους παιχνίδι για το πρωτάθλημα, απέναντι στην Λοκομοτίβ Κούμπαν του Νικ Καλάθη.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης, βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων στην λήξη της 1ης περιόδου (29-26). Στο 2ο δεκάλεπτο, την σκυτάλη πήραν οι δυνατές άμυνες και με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ (9-8 (!) περίοδος) να σκοράρουν, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 38-34. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι… σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 23-13, ξέφυγαν με 14 πόντους διαφορά, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη 61-47 περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο, η Χίμκι μείωσε αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την ΤΣΣΚΑ για κάτι  περισσότερο, χάνοντας με 74-65.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς αγωνίστηκε για 11’ έχοντας 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει (0/1 δίπ.). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νέναντ Κρστιτς με 13 πόντους (6/8 δίπ., 1/2 β.), 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21’ συμμετοχής. Ο Σόνι Ουίμς πρόσθεσε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αλεξάντερ Καούν άλλους 10 και 4 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε, ο Κέλβιν Ρίβερς με 14 πόντους (1/2 δίπ., 4/6 τρίπ.) και 1 ριμπάουντ σε 21’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Σεργκέι Μόνια (7 ριμπ.) και ο Κρέσιμιρ Λόντσαρ (4 ριμπ.) με 10 πόντους αντίστοιχα.