“Φρένο” στην πορεία της Γαλατασαράι στο τουρκικό πρωτάθλημα έβαλε η Μπάνβιτ, επικρατώντας εντός έδρας με 82-75.

H αντίπαλος του Άρη στην τελευταία αγωνιστική του Eurocup ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +19(28-9). Η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο παρέμεινε ίδια, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο τοης αναμέτρησης και το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 50-32. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστέψουν χάρη στην εξαιρετική τους παρουσία σε άμυνα και επίθεση στο 3ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ περιόδου 13-32 πήραν το προβάδισμα με 63-64.  Στα τελευταία δέκα λεπτά η Μπάνβιτ αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική, φτάνοντας τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα με 82-75, υποχρεώνοντας την αντίπαλο της ΑΕΚ στην τρίτη της ηττα στο πρώτάθλημα (7-3). Από πλευράς νικητών ο Φόρστον σημείωσε 22 πόντους, με τον Ει Τζέι Σλότερ να τον ακολουθεί με 14. Από πλευράς ηττημένων, Ο Γκριν είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Λάσμε να προθέτει άλλους 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Αντιθέτως, με νίκη συνέχισε η έτερη αντίπαλος του Άρη στο Eurocup, Τραμπζονσπόρ, επικρατώντας επί της Γκαζιαντέπ με 73-68. Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε και η Μπεσίκτας κάμπτοντας την αντίσταση της Άνκαρα με 74-69, πριν το ματς με τη Ζενίτ για τη 10η και τελευταία αγωνιστική του Eurocup, παιχνίδι το οποίο ενδιαφέρει άμεσα τον ΠΑΟΚ, καθώς διεκδικεί μαζί με την τουρκική ομάδα την 4η θέση του πέμπτου ομίλου, που οδηγεί στους Last 32 της διοργάνωσης.