Μία πολύ σημαντική νίκη για την VTB League, κατάφεραν να πανηγυρίσουν οι παίκτες της Ούνικς Καζάν, απέναντι στη δυνατή Χίμκι, με 76-70. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ (22-17 1η περίοδο) και δεν άφησαν την Χίμκι να επιβάλλει το παιχνίδι της (34-32 ημίχρονο).

Στην επανάληψη οι ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, σε ένα πραγματικό ντέρμπι (58-54 3η περίοδο). Ψύχραιμοι στο τέλος οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά έως το τέλος και να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη!

Κορυφαίος για την Ούνικς ο Κώστας Καϊμακόγλου με 21 πόντους (4/5 δίπ., 3/5 τρίπ., 7/10 β., 6 ριμπ., 4 ασίστ) σε 31’ συμμετοχής, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας πρόσθεσε άλλους 13 πόντους (5/6 δίπ., 5/6 β., 4 ριμπ., 3 ασίστ) σε 24’ συμμετοχής.

Για τους ηττημένους της Χίμκι, ο Βιτάλι Φριντζόν και ο Σεργκέι Μόνια με 14 πόντους ο καθένας, προσπάθησαν, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα που τους βρίσκει να ισοβαθμούν στη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζι με την Ούνικς, με ρεκόρ νικών 10-4.