Σε ένα παιχνίδι που «έσπασε» καρδιές, η Σιαουλιάι κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά, με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα από τη Βέντσπιλς του Νίκου Γκίκα (70-68), και με το τελικό 88-80, το οποίο ήταν αποτέλεσμα 45λεπτης αναμέτρησης, κατέκτησε το τρόπαιο της Βαλτικής Λίγκας.

Οι γηπεδούχοι, ήταν μεν μπροστά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο να διασφαλίσουν κάποια σημαντική διαφορά, η οποία θα τους έδινε και τον τίτλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το ματς να τελειώσει με 74-72 και να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, η Σιαουλιάι είχε τα ψυχικά αποθέματα, ώστε να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της Βένστπιλς και να κερδίσει το τρόπαιο. Ο Γκίκας, σε 22 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα λάθος.