Η τεράστια έκπληξη στο γαλλικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε. Πρωταθλήτρια Γαλλίας για την περίοδο 2012-’13, είναι η Ναντέρ! Κέρδισε πριν από λίγο, με 83-77 την Στρασμπούργκ, έκανε το 3-1 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της! Η Ναντέρ, το 2010-’11 κέρδιζε την άνοδο της για το πρωτάθλημα της PRO A από την PRO B και μέσα σε 2 χρόνια φτάνει σε αυτή την πρωτόγνωρη επιτυχία.

Τερμάτισε στην θέση της βαθμολογίας στο φετινό πρωτάθλημα και κατάφερε να αποκλείσει διαδοχικά, την Γκραβελίν (2-0) στα προημιτελικά και την και περσινή πρωταθλήτρια, Σαλόν Σαονέ (2-0) στα ημιτελικά, με μειονέκτημα έδρας! Η Στρασμπούργκ, προσπάθησε να πάρει τη νίκη και να οδηγήσει τη σειρά στην έδρα της, αλλά μετά το καλό ξεκίνημα της 1ης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ψύχραιμα στο τέλος έφτασαν στην νίκη.

Αναλυτικά, στο αρχή του παιχνιδιού η Ναντέρ προηγήθηκε με 5-0, για να αντεπιτεθούν οι φιλοξενούμενοι, περνώντας μπροστά στο σκορ, με 5-8 αρχικά και 14-19 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ, 26-17, για το 40-36 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να διευρύνουν το προβάδισμα τους, στο +8 (59-51 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Στρασμπούργκ, έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 38’, σε 70-68. Εκεί, οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικά τρίποντα ξέφυγαν, με 76-68 και ουσιαστικά… “κλείδωσαν” την νίκη. Τελικό 83-77 για την Ναντέρ, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές, ο Ντέιβιντ Λάιτι με 21 πόντους 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 39’ συμμετοχής. Πολύ καλός ο Ιέρεμι Ενζιε με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Κρις Ουόρεν πρόσθεσε άλλους 13 και 3 ασίστ.

Για την Γκραβελίν ξεχώρισε, ο Ρομέιν Ντουπόρτ πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Ρικάρντο Γκριρ με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τίτλοι και συμμετοχές σε τελικούς της Pro A (ίδρυση της LNB το 1987)

Πο-Ορτέζ: 7 τίτλους, 4 φιναλίστ
Λιμόζ: 6 τίτλους, 3 φιναλίστ
Ααβέλ: 2 τίτλους, 6 φιναλίστ
Νανσί: 2 τίτλους, 3 φιναλίστ
Αντίμπ: 2 τίτλους, 2 φιναλίστ
Σολέ: 1 τίτλο, 2 φιναλίστ
Λε Μαν: 1 τίτλο, 2 φιναλίστ
Ροάν: 1 τίτλο, 1 φιναλίστ