Μετά την ιοσοφάριση της σειράς σε 2-2 από τη Βέντσπιλς, η Ρίγα ήταν αυτή που απέδειξε πως είχε τα μεγαλύτερα ψυχικά αποθέματα, καταφέρνοντας να πάρουν και δεύτερη συνεχόμενη νίκη, κάνοντας το 4-2 και ανακηρρυσόμενη πρωταθλήτρια Λετονίας. Παρά την ανωτερότητα της Βέντσπιλς στο πρώτο ημίχρονο του έκτου μεταξύ τους παιχνιδιού, η οποία μεταφράστηκε σε διψήφια υπέρ της διαφορά (28-39), οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις, προκειμένου να φτάσουν στην ανατροπή. Στο τέλος, ήταν αυτοί που κυριάρχησαν, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τελικό 71-63 και να κερδίσουν τον τίτλο.

Ο Μάρεκς Μάγιερις και ο Χάρβεϊ Γκραντ, ήταν οι παίκτες που οδήγησαν τη Ρίγα στην κατάκτηση του τροπαίου, με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Ο Νίκος Γκίκας, στην πρώτη του αποτυχημένη προσπάθεια να γίνει πρωταθλητής, δεν ανταποκρίθηκε ιδιαίτερα στις συνθήκες του ματς, έχοντας 4 πόντους και 2 ασίστ σε σχεδόν 17 λεπτά συμμετοχής.