Πρωταθλήτρια Λιθουανίας για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν και συνολικά 17η, από την ημέρα της ίδρυσης του λιθουανικού πρωταθλήματος (έτος 1992-1993), είναι η Ζαλγκίρις, επιβεβαιώνοντας πως στην χώρα της είναι απόλυτη κυρίαρχος. Κάτι τέτοιο αποτυπώνεται «ανάγλυφα» στο τελικό 77-85, με το οποίο έκανε το 4-0 στην τελική σειρά με τη Λιέτουβος και διατήρησε τα «σκήπτρα» της.

Οι γηπεδούχοι, βέβαια, έδειχναν ικανοί να αποφύγουν τη «σκούπα» στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 35-35. Όντες «πυρηνοκίνητοι», όμως, στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Γκιντάρας Κράπικας κατάφεραν να επιτύχουν επιμέρους σκορ 15-28, με το οποίο ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση της νίκης. Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, μεγάλωσαν την «ψαλίδα» στους 16 πόντους (56-72), με αποτέλεσμα να «χαλαρώσουν» στο τέλος και τη Λιέτουβος απλά να μειώνει την τελική διαφορά. Μιλάκνις και Τσέρι πρωταγωνίστησαν για την ομάδα τους με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Άντερσον να προσθέτει 11 και τον Γιανκούνας να έχει double-double 10 πόντων και 11 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Ορελίκας προσπάθησε με 20 πόντους.