Την πρώτη θέση του “Gomelsky Cup” κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας για 4η συνεχόμενη φορά, αφού κέρδισε στον μεγάλο τελικό την Λοκομοτίβ Κούμπαν, με 76-65. Δύο στα δύο στο φιλικό τουρνουά λοιπόν για τους Μοσχοβίτες, όπου μετά την εύκολη νίκη κατά του Παναθηναϊκού χθες (28/09) με 72-49, δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα σήμερα απέναντι στους φετινούς κατόχους του Γιούροκαπ.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (18-16 1η περίοδο) και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (36-29 ημίχρονο). Στο δεύτερο μέρος η Λοκομοτίβ προσπάθησε να πλησιάσει (57-52 3η περίοδο), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην 4η περίοδο, για το τελικό +11 (76-65).

Πρώτοι σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ, ο Σόνι Ουίμς με 14 πόντους (5 ριμπ.) και ο Κάιλ Χάινς με 10 (6 ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους ο Ρίτσαρντ Χέντριξ με 20 πόντους (6 ριμπ.) και ο Σεργκέι Μπίκοφ με 18 πόντους (1 ριμπ.)