Την πρόκριση της στα ημιτελικά της VTB League εξασφάλισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας εκτός έδρας της Κράσνιε Κρίλια, με 69-56. Οι Ρώσοι αυτή τη φορά δεν δυσκολεύθηκαν απέναντι στους κατόχους του Eurochallenge, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη-πρόκριση, από το 1ο δεκάλεπτο. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά της διοργάνωσης, η Χίμκι.

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα (7-15 1η περίοδος), καταφέρνοντας να δημιουργήσει μία διαφορά 10 πόντων από το πρώτο μισό του αγώνα (25-35 ημίχρονο). Στην επανάληψη, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους παίκτες της Κράσνιε Κρίλια (37-51 3η περίοδος), φτάνοντας εύκολα στην νίκη-πρόκριση, με 69-56.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς αγωνίστηκε για 13’ λεπτά χωρίς να πετύχει κάποιο πόντο. Μάζεψε 2 ριμπάουντ όμως και μοίρασε άλλες 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 18 πόντους (3/7 δίπ., 4/7 τρίπ.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 38’ συμμετοχής. Καλός και ο Νέναντ Κρστιτς, έχοντας 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ομάρ Τόμας με 13 πόντους (3/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 4/5 β.) και 4 ριμπάουντ σε 22’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Άντρε Σμιθ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.