Το 3-0 στην σειρά κατάφερε να κάνει η Χίμκι και να σκουπίσει τη Ρίγα στην προημιτελική φάση της VTB League, κερδίζοντας την πολύ εύκολα εκτός έδρας, με 82-60. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Κράσνιε Κρίλια (2-1). Η Χίμκι, ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση (12-28 1η περίοδο, 24-41 ημίχρονο) και δεν δυσκολεύτηκε (39-63 3η περίοδο) σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη-πρόκριση, με 22 πόντους διαφορά (82-60).

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ, ο Τζέιμς Ογκουστίν με 16 πόντους (8/13 δίπ.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20’ συμμετοχής. Καλός και ο Κρέσιμιρ Λόντσαρ με 14 πόντους 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Ρίγα πρώτος σκόρερ ήταν, ο Πάσεκνικς με 14 πόντους (6/8 δίπ., 2/3 β.) και 2 ριμπάουντ σε 18’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ουίλ Ντάνιελς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε το “διπλό” στην έδρα της Νίζνι, με 66-59 και κάνοντας το 3-1 στη σειρά, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί, περιμένει η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Νικ Καλάθη, όπου απέκλεισε την Ούνικς Καζάν (3-1) των Καϊμακόγλου και Βουγιούκα. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο (19-10 1η περίοδος, 31-28 ημίχρονο) απέναντι στους Ρώσους, στην επανάληψη όμως ανέβασαν την απόδοση τους (44-47 3η περίοδος), φτάνοντας στην τελική επικράτηση, με 6 πόντους διαφορά (66-59).

Πρώτος σκόρερ από τους παίκτες του Χουάν Πλάθα, ο Όλιβερ Λαφαγιέτ με 19 πόντους (0/5 δίπ., 5/11 τρίπ., 4/4 β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 39’ συμμετοχής. Καλός και ο Κουζμίνσκας με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Νίζνι ξεχώρισε ο Αντόνοφ με 18 πόντους (4/7 δίπ., 3/11 τρίπ., 1/2 β.), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 38’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Εβγκένι Μπεϊμπούριν με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.