Η Ρέτζιο Εμίλια πήρε μεγάλη νίκη με 67-59 επί της πρωταθλήτριας Ιταλίας Σιένα, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να υποστούν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Η Ρόμα επιβλήθηκε εντός έδρας με 67-59 της Μπίντιζι, πραγματοποιώντας το δύο στα δύο, ενώ η Σάσαρι κέρδισε στο εύκολα στο τέλος την Καντού με 83-69. Τέλος, στις δύο νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε και η Μπολόνια, η οποία κέρδισε εκτός έδρας στη παράταση την Κρεμόνα, με 87-82 (71-71 κ.α.).

Η ομάδα του Μάρκο Κρέσπι, φάνηκε να επηρεάζεται από την ήττα απέναντι στη Γαλατάσαραϊ μεσοβδόμαδα για την Ευρωλίγκα και μπήκε στο παρκέ με πολλά προβλήματα στην άμυνα, μένοντας πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-10. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα, για το 35-23 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, αντί να αντεπιτεθούν οι παίκτες της Σιένα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που διεύρυναν την πρωτοπορία τους (53-38 3η περίοδος). Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα, πραγματοποιώντας έτσι την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, με 67-59.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελ Τρόι με 22 πόντους (4/5 δίπ., 2/5 τρίπ., 8/8 β.) και 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησε  ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Σιένα προσπάθησε ο Τος Κάρτερ με 18 πόντους (4/6 τρίπ., 6/8 β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 40’ (!) συμμετοχής. Ακολούθησε ο Τζεφ Βιτζιάνο με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.