Το 1-0 πραγματοποίησε η Όλντενμπουργκ στη σειρά των γερμανικών πλέι οφ, νικώντας πριν από λίγο στην έδρα της, με 78-66, την Βόννη. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (09/05, 18:00), με την Όλντενμπουργκ αυτή τη φορά να ταξιδεύει στην έδρα της Βόννης.

Προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού για τους γηπεδούχους (22-16 1η περίοδος), πηγαίνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (40-31). Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι (55-47 3η περίοδο), με τους παίκτες της Βόννης να μην μπορούν να απειλήσουν για τη νίκη, χάνοντας με 78-66.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρίκι Πόλντινγκ με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Τζέκινς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τη Βόννη ξεχώρισαν, ο Μακλίν πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 36’ συμεμτοχής και ο Ουίμς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.