Η Κροατία επικράτησε εύκολα της Τσεχίας με 90-69 σε φιλική αναμέτρηση,στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Προολυμπιακό Τουρνουά(Τσεχία στον Όμλο του Βελιγραδίου και Κροατία σε εκείνον του Τορίνο)και θα μονομαχήσουν για ένα από τα  εισιτήρια που θα τους στειλεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 25-23 υπέρ των Κροατών  ήταν αρκετά ισσοροπημένο με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ(33-29 στο 15′) και οι άμυνες έγιναν πιο δυνατές.Όλα αυτά,τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.Αυτό το διάστημα το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο με την Κροατία να ανεβάζει στροφές και την Τσεχία να μην μπορεί να την ακολουθήσει.Το ημίχρονο έκλεισε με 48-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν η ίδια με αυτή του τελευταίου τετραλέπτου.Οι Κροάτες έφτασαν την διαφορά ακόμα και τους 24 πόντους(72-48 στο 29΄) ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την διαφορά να φτάνει στην υψηλότερη τιμή της (88-63 στο 38΄) και το ματς να τελειώνει με 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 48-34, 72-51, 90-78

Για την Κροατία ξεχώρισαν οι Ντάρκο Πλάνινιτς με 15π και 4τάπες, Σάριτς με 12π και 6 ρ, Σιμόν και Μπίλαν με 13π.