Νέο “στραπάτσο” για την Ρεάλ Μαδρίτης στο Ισπανικό πρωτάθλημα καθώς μετά το “χαστούκι” από την Εστουντιάντες την περασμένη αγωνιστική ήταν η σειρά της Μπιλμπάο να δώσει ένα…γερό μάθημα(89-79) στους Μαδριλένους και να τους βυθίσει σε αγωνιστική κρίση. Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα ήταν καταιγιστικοί και το ημίχρονο έκλεισε με +21 υπέρ τους (53-32)! Στο δεύτερο 20λεπτο οι Ρεάλ προσπάθησε να περισώσει ότι μπορούσε και να ηττηθεί τελικά με την εν λόγω διαφορά.

Το αναπάντεχο “δώρο” της “Βασίλισσας”  εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μάλαγα, η οποία με έναν σούπερ Βασιλειάδη νίκησε δύσκολα με 82-76 την Σεβίλλη. Ο Έλληνας γκάρντ σε μια από τις καλύτερες βραδιές της καριέρας του σημείωσε 24 πόντους και ηγήθηκε της νίκης της ομάδας του που την έφερε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.