Συνέχεια σήμερα, για την 22η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, με δύο αναμετρήσεις και νίκες των γηπεδούχων. Η Κάχα Λαμποράλ, κέρδισε την Γκραν Κανάρια, με 85-74 και η Σαραγόσα την Βαλένθια, με 76-62

Την ευκαιρία να ξεχάσει την ήττα της από τον Ολυμπιακό, για το Top-16 της Ευρωλίγκα, είχε σήμερα η Κάχα Λαμποράλ, απέναντι στην υπολογίσιμη Γκραν Κανάρια. Η ομάδα του Ζαν Τάμπακ, είχε την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης (24-20 1η περίοδο), για να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (40-30). Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι (62-55 3η περίοδο) και η Κάχα συντηρούσε την διαφορά, χωρίς να απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ο Νοτσιόνι με 18 πόντους (5/6 δίπ., 2/4 τρίπ.) και ο Λάμπε με 16 (7/9 δίπ.), ενώ για την Γκραν Κανάρια, ο Ράιαν Τούλσον με 15 πόντους (6/8 δίπ). Με αυτή την νίκη η Κάχα Λαμποραλ παραμένει μόνη, στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Γκραν Κανάρια υποχώρησε στην έβδομη, ισοβαθμώντας με Βαλένθια και Σαραγόσα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Βαλένθια έδειξε κουρασμένη από τις συνεχείς υποχρεώσεις σε ισπανικό πρωτάθλημα, Final 8 κυπέλλου και Eurocup, χάνοντας στην έδρα της Σαραγόσα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν για άλλη μία φορά την έδρα τους και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ (16-12 1η περ., 34-24 ημ., 54-46 3η περ.).

Η Σαραγόσα, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Βαν Ρόσομ (2/4 δίπ., 3/6 τρίπ., 4/5 β., 3ριμπ.) και Νόρελ (8/11 δίπ.,1/2 β., 9 ριμπ.), οι οποίοι σημείωσαν 17 πόντους αντίστοιχα, ανέβηκε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την Γκραν Κανάρια και την Βαλένθια.