Η Σιένα συνέτριψε εντός έδρας την Μπολόνια με 89-65, στον τελευταίο αγώνα της 3ης αγωνιστικής στην Serie A. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα πιάνοντας πολύ καλή απόδοση, βάζοντας στην άκρη την ήττα από την Ρέτζιο Εμίλια την προηγούμενη αγωνιστική (67-59. 20/10), ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν έως σήμερα η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να υποστούν την πρώτη τους ήττα.

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα είχαν ένα… εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο (32-18) βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη (56-37 ημίχρονο). Οι παίκτες της Μπολόνια δεν φάνηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ανταγωνιστικοί (73-52 3η περίοδο) και γνώρισαν τη συντριβή με 24 πόντους διαφορά (89-65).

Καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι με 18 πόντους, 1 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 27’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Τζεφ Βιτζιάνο με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Μπολόνια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Κάσπερ Ουέαρ (3ριμπ.) και ο Ματ Ουόλς (8ριμπ.) με 20 πόντους αντίστοιχα.